Genoptager forsøgsordning med røde blink

Arkivfoto

Blå, gule, grønne – og nu også røde. Det er de blink, som danskerne kan møde i trafikken. Færdselsstyrelsen vil nemlig genoptage en forsøgsordning med røde blink. Det er Færdselsstyrelsens egne køretøjer, som kan forsynes med blinkene, og de kan anvendes, når styrelsen skal foretage syn ved vejsiden af erhvervskøretøjer og motorcykler.

Tilbage i 2024 startede Færdselsstyrelsen et forsøg, hvor blinkene med øvrige farver blev suppleret med røde blink. Styrelsens egne køretøjer, der anvendes til vejsidesyn, fik hjemmel til at anvende de røde blink frem til 31. december 2025.

Formålet med at anvende de røde blink i forbindelse med vejsidesyn var at øge sikkerheden for styrelsens inspektører, som oplever, at der kan være udfordringer med at få opmærksomhed alene med LED-skilte og stopskilte.

Nu vil Færdselsstyrelsen så genoptage forsøgsordningen, således at den starter igen i april og varer frem til slutningen af 2026. Hensigten med den længere forsøgsperiode er at forbedre grundlaget for at vurdere, om styrelsens anvendelse af røde blink kan gøres permanent.

Den bekendtgørelse, som skal indføre den nye forsøgsperiode, er sendt i høring med høringsfrist den 5. marts 2026.

Annonce