Hele 550 borgere havde tilmeldt sig, da Ikast-Brande Kommune inviterede til et informationsmøde om beredskab og kriseforberedelse. Her fortalte kommunen, politiet, brandvæsenet og sundhedsvæsenet om deres forberedelser på alvorlige kriser, og hvad borgerne selv kan gøre, hvis eksempelvis strømmen eller vandforsyningen svigter. Kommunen opfordrer borgerne til at have et hjemmeberedskab, så de kan klare sig selv i tre døgn.
Interessen for beredskab og kriseforberedelse er stor i Ikast-Brande Kommune. Det viste sig, da kommunen inviterede borgerne til et informationsmøde i Sportscenter Ikast, hvor hele 550 borgere havde tilmeldt sig. Formålet var at give borgerne indblik i myndighedernes forberedelser på alvorlige kriser og samtidig fortælle, hvordan de selv kan bidrage til at styrke det samlede beredskab.
”Det er fantastisk at se, at så mange borgere fra hele kommunen har valgt at bruge en torsdag aften på at blive klogere på vores fælles beredskab. Det vidner om, at vi tager alvorligt, at verden omkring os har forandret sig. Vi skal ikke gå rundt og være bange, men vi skal være forberedte. Og det gør mig både glad og tryg, at så mange gerne vil tage ansvar og være med til at gøre vores lokalsamfund mere robust”, siger Ib Lauritsen, der er borgmester i Ikast-Brande Kommune.
Flere myndigheder fortalte om deres beredskab
På mødet kunne borgerne høre, hvordan kommunen og andre myndigheder forbereder sig på alvorlige hændelser. Blandt emnerne var situationer, hvor strømforsyningen eller vandforsyningen svigter, og hvilke konsekvenser det kan få for både borgere og myndigheder.
Ud over Ikast-Brande Kommune deltog politiet, Brand & Redning MidtVest og Regionshospitalet Gødstrup. Også Ikast-Brande Avis var med ved arrangementet.
Et centralt budskab på mødet var, at et stærkt beredskab kræver en fælles indsats. Myndighederne har ansvaret for at opretholde vigtige samfundsfunktioner, men borgernes egne forberedelser har også stor betydning, hvis en alvorlig krise rammer.
Borgerne skal kunne klare sig selv i tre døgn
Ikast-Brande Kommune arbejder ifølge kommunaldirektør Flemming Storgaard målrettet på at være så godt forberedt som muligt på alvorlige kriser. Kommunen har blandt andet et særligt ansvar for borgere, der i hverdagen er afhængige af kommunal hjælp.
”I kommunen arbejder vi målrettet på at være så godt forberedte som muligt, hvis en krise rammer. Vi har blandt andet et særligt ansvar for de borgere, der er afhængige af vores hjælp i hverdagen. Men i en alvorlig krisesituation kan ressourcerne blive pressede. Jo bedre vi hver især er forberedte, desto bedre står vi som kommune og som fællesskab”, siger Flemming Storgaard, der er kommunaldirektør i Ikast-Brande Kommune.
Kommunen opfordrer derfor borgerne til at etablere et hjemmeberedskab, så de kan klare sig selv i tre døgn, hvis en krise rammer.
Tanken er, at borgere, der kan klare sig selv i den første del af en krise, bidrager til at aflaste myndighederne. Dermed kan beredskabets ressourcer i højere grad koncentreres om de borgere, som har størst behov for hjælp.