Google Streetview
Brandvæsen

Falster kan få to nye brandstationer

De nuværende brandstationer i Stubbekøbing og Gedser er utidssvarende. Begge brandstationer er indrettet i tidligere tankstationer, men garagerne er for små, og der er ikke de nødvendige mandskabsfaciliteter. Derfor vil Lolland-Falster Brandvæsen nu udarbejde en plan for, hvordan der kan etableres nye brandstationer i de to byer. Det ventes, at de nye brandstationer vil koste ca. 8 mio. kr.

Google Streetview
Brandvæsen

Lolland-Falster: Falck er formentlig eneste aktør på brandslukningsmarkedet

Lolland-Falster Brandvæsens nuværende kontrakt med Falck udløber ved årsskiftet, og brandvæsenet vurderer, at Falck er den eneste aktør på markedet, der vil kunne løfte en ny kontrakt. Brandvæsenet opfordrer dog andre aktører til at tilkendegive, om de er interesseret i at deltage i et udbud af en kontrakt, der har en værdi på op til 222 mio. kr. Ellers vil brandvæsenet forhandle med Falck uden et udbud.

Brandvæsen

Brandvæsen fik stjålet advarselslygter efter brand

I sidste uge rykkede Lolland-Falster Brandvæsen ud til ild i en halmstak. Men da brandfolkene morgenen efter kom tilbage til brandstedet for at se, om de opsatte advarselsskilte og -lygter kunne fjernes igen, var to af lygterne blevet stjålet. ”Når ting bliver stjålet fra os, skal de erstattes, og så er der nogle andre ting, som vi så må undvære – ting, som går til at hjælpe jer og jeres nærmeste”, fortæller brandvæsenet i et opslag.

Brandvæsen

Brandvæsen overvejer at anlægge sag mod politiet

Hvem skal betale de ca. 1 mio. kr., som den ekstraordinære flygtningesituation i 2015 kostede Lolland-Falster Brandvæsen? Brandvæsenet mener, at det er politiet eller Integrationsministeriet, som skal betale, mens de to myndigheder mener, at opgaven var omfattet af beredskabsloven – og dermed skal betales af brandvæsenet selv. Nu overvejer brandvæsenet så at lægge sag an mod politiet.