Frivillige fra seks kommunale redningsberedskaber i Region Syddanmark skal den 19. september 2026 træne håndteringen af en større og kompleks hændelse i Vejle. Scenariet er et voldsomt lavtryk, som skaber flere samtidige hændelser med behov for blandt andet redning, oversvømmelsesindsats og evakuering. Et centralt formål er at træne samarbejdet mellem frivillige på tværs af beredskabsgrænserne.
Et kraftigt lavtryk rammer Vejle med voldsom vind og store mængder regn. Bygninger bliver beskadiget, oversvømmelser skaber problemer, og borgere må forlade deres hjem.
Sådan lyder den overordnede ramme, når frivillige fra seks kommunale redningsberedskaber lørdag den 19. september 2026 samles i Vejle til en større fællesøvelse.
Deltagerne kommer fra Beredskab Fyn, Beredskab Sønderborg, Sydvestjysk Brandvæsen, Trekant Brand, Vejle Brandvæsen og Brand & Redning Sønderjylland. Desuden medvirker Hjemmeværnet som støtte.
Øvelsen skal først og fremmest give de frivillige erfaring med at arbejde sammen på tværs af de kommunale redningsberedskaber. Ved større og længerevarende hændelser kan der være behov for assistance fra andre beredskaber, og øvelsen skal derfor styrke kendskabet til hinandens kompetencer, materiel og arbejdsmetoder.
Tre samtidige indsatser
Det fiktive lavtryk har fået navnet ”Freja”, og konsekvenserne af uvejret skal håndteres på tre forskellige øvelsesområder i Vejle.
Ved Søndermarkshallen skal de frivillige blandt andet arbejde med redning og eftersøgning efter skader på en bygning. På Vejle Havn er store vandmængder omdrejningspunktet, og her skal der blandt andet arbejdes med oversvømmelser, klimatilpasningsmateriel og redningsopgaver.
Det tredje område er SDE i Vejle, hvor der etableres et evakuerings- og pårørendecenter. Her skal frivillige håndtere borgere, som på grund af hændelserne har måttet forlade deres hjem.
Opgaverne omfatter blandt andet registrering og indkvartering af de evakuerede samt førstehjælp, psykisk førstehjælp, forplejning og støtte til ledelsen.
Nye hændelser undervejs
Deltagerne kender ikke på forhånd alle de hændelser, som de vil blive mødt med. Øvelsesledelsen vil undervejs tilføre nye udfordringer, som ændrer situationen.
Dermed skal de frivillige ikke alene løse deres egne faglige opgaver. De skal samtidig reagere på en situation i udvikling, prioritere ressourcer og kommunikere og koordinere med deltagere fra andre beredskaber.
Det skal efterligne de udfordringer, som kan opstå ved en større hændelse med flere samtidige indsatser og behov for ressourcer fra flere organisationer.
Skal vise bredden blandt de frivillige
Fællesøvelsen skal samtidig træne en bred vifte af de funktioner, som frivillige i de kommunale redningsberedskaber kan bidrage med.
Ud over de traditionelle redningsopgaver omfatter det blandt andet klimaindsats, droneberedskab, førstehjælp og psykisk førstehjælp samt forplejning, indkvartering, logistik, kommunikation og ledelsesstøtte.
Øvelsen skal dermed både træne de enkelte specialer og afprøve, hvordan de forskellige funktioner kan spille sammen under en større hændelse, hvor det lokale beredskab har behov for støtte udefra.